W dniach od 1 do 5 maja symbolicznie zainaugurowaliśmy nowy sezon w Parku Mużakowskim. W trakcie wydarzenia, organizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, odbyło się wiele różnych atrakcji, m.in. spacery i wycieczki rowerowe z Przewodnikami Mużakowskimi, ognisko, koncert zespołu Thalloris Quartet czy warsztaty florystyczne.   

„Majówka z Parkiem Mużakowskim”  jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co roku. Stanowi przypomnienie historycznego wydarzenia z 1 maja 1815 roku, kiedy Hermann von Püeckler-Muskau ogłosił mieszkańcom Muskau rozpoczęcie działań zmierzających do przekształcenia dotychczasowej rezydencji w rozległy park krajobrazowy.

W trakcie „Majówki z Parkiem Mużakowskim” codziennie, od 1 do 5 maja, odbywały się spacery i wycieczki rowerowe z przewodnikami, które cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem.  W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa zorganizowano spotkanie informacyjne z mieszkańcami Łęknicy dotyczące rozpoczęcia realizacji projektu „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”, a także warsztaty florystyczne z przygotowania doniczkowych kompozycji kwiatowych. Ponadto, goście wydarzenia mogli się zapoznać się ze stoiskiem Narodowego Instytutu Dziedzictwa i otrzymać mużakowskie gadżety.

3 maja odbyło się ognisko oraz koncert Thalloris Quartet z Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Na łące przy Pawilonie Informacyjnym zabrzmiały utwory m.in.  Antonio Vivaldiego, Abby, standardy jazzowe i hity musicalowe w aranżacjach na kwartet smyczkowy.

Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia na następnych wydarzeniach!

Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, aby być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje w Parku.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Pracownię Terenową NID – Park Mużakowski w Łęknicy oraz Zespół ds. przygotowania Projektu pn. “Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”, w partnerstwie z Fundacją „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”, Stowarzyszeniem Geopark Łuk Mużakowa, miastem Łęknica i Filharmonią Zielona Góra.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Bożena Żelazowska, Generalny Konserwator Zabytków, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt finansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG 2021-2027 i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Udostępnij: