W Polskim Instytucie w Berlinie odbyła się premiera książki „Zielone Raje. Zabytkowe Ogrody na Łużycach”. Publikacja przestawia zespoły pałacowo-parkowe znajdujące się na obszarze Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, zrzeszone od 2010 roku w Europejskiej Sieci Parków Łużyckich. Należą do niej dwa parki księcia H. Pücklera Park Mużakowski w Łęknicy/Bad Muskau i park w Branitz, park pałacowy w Brodach (pow. żarski), Ogród Różany w Forst (Łużyce), park pałacowy Altdöbern, park rododendronów w Kromlau, zespół pałacowy w Neschwitz oraz dwa obiekty księżnej Doroty w Polsce tj. zespoły pałacowe w Żaganiu i Zatoniu (m. Zielona Góra).
Wymienione 9 parków odznaczają się niezwykłymi walorami kulturowymi, powiązanymi z wyjątkowymi osobistościami historycznymi takimi jak książę H. Pückler, Heinrich hrabia von Brühl czy Dorota księżna Żagańska. To gwarancja niezapomnianych wrażeń z lektury tekstów przygotowanych przez Marinę Heilmeyer, Stefana Körnera i Gerta Streidta oraz fotografii Leo Seidla. Tłumaczenia na język polski dokonał Jerzy Bielerzewski.
Książka w cenie 36 € jest już dostępna w sklepach muzealnych parków, w księgarniach oraz na stronie wydawnictwa Braus Verlag.

Podczas imprezy wyświetlono również polsko-niemiecki film promocyjny „2 osobowości, 2 parki”. W filmie pokazana jest historia dwóch pięknych miejsc – Parku w Branitz Cottbus/Chóśebuz oraz Parku Książęcego w Zatoniu w Zielonej Górze. W role aktorów wcieliły się dzieci i młodzież z miast partnerskich Cottbus/Chóśebuz i Zielonej Góry.

Udostępnij: