Jest wyjątkowym miejscem dla geologów i przyrodników. Zróżnicowane ukształtowanie terenu i zmienna litologia wynikają z położenia w obrębie tzw. Łuku Mużakowa – najpiękniej ukształtowanej moreny czołowej na świecie (prawie w pełni zachowanej), jedynej widocznej gołym okiem z kosmosu. Ma ona kształt olbrzymiej podkowy, długość 40 km i szerokość od 3 do 5 km. Jej krańce opierają się o polskie Tuplice i niemieckie Klein-Kölzig. Środek łuku przecięty jest korytem Nysy Łużyckiej. Ponad stumetrowe różnice wysokości ukształtowały malownicze wąwozy, wzgórza, doliny, tarasy i przełomy rzek Nysy Łużyckiej, Skrody, Lanki i Chwaliszówki.
Łuk Mużakowa to pierwszy obszar  w Polsce, który w 2003 roku otrzymał certyfikat Ministerstwa Środowiska nadający mu rangę pierwszego Krajowego Geoparku .

Wyjątkową atrakcją jest, znajdujące się w południowej części Łęknicy, pojezierze antropogeniczne z 110 różnokolorowymi zbiornikami wodnymi powstałymi w procesie wydobywania m.in. węgla brunatnego.Wyróżnikiem tego obszaru są wysokie walory przyrody nieożywionej, pozostałości techniczne po kopalni węgla brunatnego „Babina”, lekcje geografii fizycznej w terenie, fantastyczne formy erozyjne, kolorowe jeziorka, zażelazione bulgoczące źródełka. Więcej na stronie: http://www.geosciezkababina.pl

Na terenie Parku Krajobrazowego i Geoparku  interesujący jest również Rezerwat leśny „Nad Młyńską Strugą” – zajmujący powierzchnię 6,22 ha, położony nad rzeką Skródą, nazywaną też Młyńską Strugą – niezwykle malowniczy, zalesiony teren z rzeką, która płynie głębokim wąwozem, tworząc wspaniałe krajobrazy. Uwagę zwraca intensywne pomarańczowo-czerwone zabarwienie wód rzeczki. W okolicy można natrafić na ślady ciężkich walk z okresu forsowania Nysy przez żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.

W Parku znajdują się także trzy użytki ekologiczne: „Bagna nad Nysą”, „Leśne Bagno” oraz „Dolina”, a także 20 pomników przyrody, głównie wiekowych drzew i głazów.

Bliższe informacje:

Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa”,

Miejscowość: Kłopot
Tel./Fax.: 068-391-29-35
e-mail: lukmuzakowa@zpkwl.gorzow.pl
www.zpkwl.gorzow.pl

Stowarzyszenie Geopark „Łuk Mużakowa”,
Wojska Polskiego 2,
68-208 Łęknica
tel./fax (0048) 68 375 34 75 lub (0048) 530 365 800
info@lukmuzakowa.com.pl
www.geosciezkababina.pl

Po terenie Geoparku Łuk Mużakowa i Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” oprowadzają przewodnicy. Więcej informacji: www.lukmuzakowa.com.pl

www.zpkwl.gorzow.pl

Udostępnij: