Odkryj piękno Parku Mużakowskiego!
Witamy w Parku Mużakowskim! Malowniczym miejscu o łącznej powierzchni 728 ha, położonym nad Nysą Łużycką, po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. Możliwe jest swobodne i dowolne jej przekraczanie mostami: Podwójnym i Angielskim w Parku lub Mostem Pocztowym między Łęknicą a Bad Muskau. Można również skorzystać z dawnego mostu kolejowego, zaadaptowanego do ruchu pieszo-rowerowego, łączącego Park Zdrojowy w Muskau z miasteczkiem po polskiej stronie.
Godziny otwarcia
Park jest czynny od świtu do zmierzchu.
Opłaty
Wstęp do Parku jest bezpłatny zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. Po stronie niemieckiej obowiązują bilety na wystawę „Pückler!”, zwiedzanie Wieży Zamkowej z wystawą specjalną, Ogród zamkowy z wystawą „Ananas! Król owoców w Parku Mużakowskim”
Więcej informacji o biletach znajdziecie na stronie: https://www.muskauer-park.de/pl/wizyta/
Informacje dla zwiedzających
Punkt Informacji Turystycznej Stowarzyszenia Geopark – Łuk Mużakowa (PL)
ul. Wybrzeżna 25, 68-208 Łęknica
W Punkcie Informacji Turystycznej istnieje możliwość zakupienia parkowych map i pamiątek. Punkt czynny jest od kwietnia do października.
Godziny otwarcia:
kwiecień i październik
poniedziałek – niedziela 10:00-16:00
1 maja – 30 września
poniedziałek – niedziela: 9:00-17:00
1 listopada-31 marca
nieczynne
Natomiast przez cały rok dostępni są Przewodnicy Mużakowscy, którzy służą pomocą w zaplanowaniu jak najbardziej efektownej trasy spaceru. Do Przewodników mogą zgłaszać się zarówno większe grupy, jak i turyści indywidualni.
Rezerwacja usługi przewodnickiej:
e-mail: info@geopark.muzakowski.pl
Telefon: +48 530 365 800
Kontakt do Administratora Parku:
e-mail: leknica@nid.pl
Telefon: +48 68 362 41 82 / 690 418 256
Centrum Turystyczne Parku Mużakowskiego (DE) w Nowym Zamku
W niemieckiej części Parku, w zachodnim skrzydle Nowego Zamku, znajduje się Centrum Turystyczne Parku Mużakowskiego, które służy kompleksową pomocą i wsparciem dla zwiedzających. Można tam otrzymać materiały informacyjne, a także zarezerwować zwiedzanie Parku z przewodnikiem. Jest to jednocześnie punkt startowy oprowadzania grup.
Godziny otwarcia oraz kontakt znajdują się na stronie Fundacji „Fürst–Pückler–Park Bad Muskau”: https://www.muskauer-park.de/pl/wizyta/
Centrum Kulturalno-Edukacyjne Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa w Łęknicy (CKiE)
W siedzibie Centrum można poznać nie tylko historię regionu, przemysłu górniczego czy ceramicznego, ale także walory przyrodnicze pobliskich atrakcji, m.in. Geoparku Łuk Mużakowa.
ul. T. Kościuszki 18, Łęknica
Godziny otwarcia:
1 listopada – 30 marca
8:00-15:00
1 kwietnia – 31 października
9:00-17:00
poniedziałki nieczynne.
kontakt: +48 790 447 800
Jak dostać się do Parku Mużakowskiego?
Dojazd samochodem
Do Parku Mużakowskiego można dojechać samochodem:
- z południa i centrum kraju autostradami A4 i A18, a następnie 17km drogą krajową DK12 do Łęknicy;
- z północy, autostradami A2 i S3 do Z.Góry i dalej DK27 do Żar i DK12 do Łęknicy;
- od strony Berlina – autostradą 13 i 15, a od strony Drezna autostradą 4 i do Łęknicy drogą nr 115.
Po stronie polskiej, przy ul. Hutniczej 19, znajduje się samochodowy i autokarowy parking płatny dla zwiedzających.Opłata jednorazowa za samochód osobowy – 20zł, za autokar – 50zł.
Po stronie niemieckiej główny parking samochodowy i autokarowy zlokalizowany jest przy Nowym Zamku. Opłaty wynoszą:
- Samochód osobowy: do 1.5h – 1.5 euro, do 3h-2.5 euro, do 6h – 5 euro, do 12h – 5 euro, każda następna godzina to kolejne 50 centów
- Autokary: do 4h – 15E, do 12h-18E, każda następna godzina – 3E
Dojazd rowerem
Rowerem można dotrzeć do Parku Mużakowskiego wieloma ponadregionalnymi trasami rowerowymi, które prowadzą wzdłuż Nysy przez ogród krajobrazowy. Po Parku można poruszać się rowerem. Po stronie niemieckiej, w Folwarku Zamkowym znajduje się wypożyczalnia rowerów wraz z warsztatem.
Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów w Miejskim Ośrodku Kultury w Łęknicy:
mok.leknica.pl/wypozyczalnia-rowerow/
Przy Punkcie Informacji Turystycznej i Pawilonu Narodowego Instytutu Dziedzictwa (ul. Hutnicza 19) znajdują się metalowe stojaki na rowery.
Zachęcamy także do odkrywania malowniczych tras rowerowych w naszej okolicy:
- Trasa rowerowa Odra-Nysa – 630 km:
Trasa rowerowa zaczyna się w urokliwej miejscowości Nova Ves nad Nisou w północnych Czechach i prowadzi przez bogatą w historię Saksonię, kończąc w Parku Krajobrazowym Wyspy Uznam. Przebiega przez średniowieczne miasto Zittau, klasztor St. Marienthal w Ostritz oraz polsko-niemieckie miasto Görlitz/Zgorzelec. Podróżując tym szlakiem, można także skorzystać z możliwości przesiadki na łódź w Rothneburg/O.L. i popłynąć wzdłuż rzeki Nysy. W Bad Muskau warto zatrzymać się na zwiedzanie Geoparku i Parku Mużakowskiego. Przebieg trasy: Nová-Ves (CZ) – Liberec (CZ) – Zittau – Görlitz – Forst – Eisenhüttenstadt – Frankfurt (Oder) – Schwedt – Ahlbeck
- Trasa Księcia Pücklera – 500 km śladami Pücklera:
Szlak Rowerowy Księcia Pücklera, ciągnący się na przestrzeni około 500 km, przemierza malownicze tereny saksońskich, brandenburskich i polskich Łużyc. Prowadzi przez unikalne parki, zabytkowe tereny przemysłowe oraz obszary górnictwa odkrywkowego, oferując rowerzystom niezapomniane widoki i atrakcje. Podczas podróży można odwiedzić nie tylko Park Mużakowski w Bad Muskau, ale także Branitzer Park w Cottbus oraz cieszyć się urokami Krainy Jezior Łużyckich i Spreewaldu. Przebieg trasy w Krainie Nysy: … – Forst – Bad Muskau – Kromlau – Schleife – Spremberg – …
- Żabi Szlak Rowerowy – 260 km:
Trasa rozpoczyna się w Bad Muskau, gdzie można zwiedzić nasz Park. Podczas podróży można podziwiać krajobraz Geoparku Muskauer Faltenbogen w trakcie przejażdżki Kolejką Leśną „Muskau” do Weißwasser/O.L. oraz odwiedzić Park Rododendronów w Kromlau. Trasa prowadzi przez region serbołużycki, bogaty w tradycje i zwyczaje, gdzie warto zatrzymać się w Serbołużyckim Centrum Kultury w Schleife. Przejazd przez Krainę Jezior Łużyckich oferuje niezapomniane wrażenia, zwłaszcza w rezerwacie biosfery UNESCO Górnołużyckiej Krainy Wrzosowisk i Stawów. Po drodze można podziwiać liczne zabytki, zanim powróci się do Bad Muskau. Przebieg trasy w Krainie Nysy: Bad Muskau – Rothenburg – Niesky – Königswartha – Wittichenau – Hoyerswerda – Kromlau – Bad Muskau.
Dojazd publicznymi środkami transportu
Osoby, które korzystają z publicznych środków transportu mogą dojechać kolejami dolnośląskimi, Intercity i Polregio do miejscowości Żary. Po dotarciu na miejsce, należy kierować się do dworca autobusowego przy ul. Ułańskiej. Stamtąd do Łęknicy z przystanku autobusowego z tabliczką o nazwie „Żary D.A.” można dojechać autobusami – rozkład jazdy na stronie: Rozkład jazdy pks na przystanku Żary, gm. Żary rozkład jazdy » e-podroznik.pl.
Rowerzyści mogą dojechać kolejami dolnośląskimi, Intercity i Polregio do Tuplic, aby stamtąd wyruszyć na 15-to kilometrową trasę wzdłuż Nysy Łużyckiej do Parku Mużakowskiego, bądź tzw. Rowerówką – trasą wiodącą wśród lubuskich lasów, dawnym nasypem kolejowym do samej Łęknicy. Po drodze znajduje się wiele ciekawych obiektów m.in.: Szubienica w Trzebielu, Kamień Krabata, tzw. Suchy Zbiornik, zapadliska kopalni Wiktor, kościół Św. Barbary, ruiny średniowiecznej wieży rozbójniczej w Żarkach Wielkich, tajemnicze „muchołapki” w Nowych Czaplach czy sama Babina.
Gastronomia
W Łęknicy można skorzystać z oferty kilkunastu pizzerii, barów, restauracji i przytulnych kawiarni serwujących szeroką gamę napojów, posiłków i deserów. Na terenie Parku, po niemieckiej stronie, do Państwa dyspozycji są kawiarnie w Nowym Zamku oraz na Folwarku, ponieważ otoczenie Nowego Zamku przylega bezpośrednio do rynku Mużakowa, to również tam można znaleźć restauracje i kawiarnie.
Informacje dodatkowe
Należy pamiętać, że w okolicach Nowego Zamku trwają prace remontowe, co może wpłynąć na wrażenia wizualne.
Waldeisenbahn – Kolej Mużakowska
Dodatkową atrakcją jest możliwość podróży Waldeisenbahn – Leśną Koleją Mużakowską, która łączy Bad Muskau z muzeum w Weiswasser oraz Parkiem Azalii i Rododendr w Kromlau. Sprawdź rozkład jazdy i dołącz do tej wyjątkowej podróży: https://www.waldeisenbahn.de/fahrtage-und-fahrplaene/
Mile widziane są czworonogi.
Zatonie – ruina pałacu oraz park
Park książęcy w Zatoniu znajduje się ok 12 km od centrum Zielonej Góry.
Główną atrakcją Zatonia jest ruina pałacu otoczona rozległym parkiem krajobrazowym. W pobliskiej oranżerii kawiarnia serwującą oryginalne desery, przygotowane wg przepisów pozyskanych z pamiętników księżnej Doroty – dawnej właścicielki majątku.
Bliższe informacje: Informacja Turystyczna w Parku Książęcym Zatonie
Mużakowska Leśna Kolej Wąskotorowa
Kolejką Leśną dojechać można z Bad Muskau do Dworca Teichstraße w Weißwasser oddalonego o 7 km, następnie dalej do największego parku różaneczników i azalii do odległego o 4 km Kromlau.
Bliższe informacje: Gesellschaft zur Betreibung der Waldeisenbahn mbH Weißwasser, Jahnstraße 53 (Haus A), 02943 Weißwasser; tel. (0049) 3576207472, fax: (0049) 3576207473
Kleinwelka – Park Miniatur
Park położony w kompleksie leśnym o powierzchni 12 000 m². Można tu obejrzeć ponad 600 przeważnie ruchomych miniatur oraz wodotrysków. Organizowane są zabawy dla dzieci, młodzieży i całych rodzin.
Miejscowość Kleinwelka położona jest 5 km, od Budziszyna.
Godziny otwarcia: od 15 marca do 31 października – codziennie od godz. 9:00 do 18:00.
Bliższe informacje: Park Miniatur Kleinwelka, 02625 Bautzen, Kleinwelka, tel. (0049) 3593523310
Kleinwelka – Labirynt przygód
Największy labirynt z jedynym w swoim rodzaju labiryntem przygód i zagadek na świecie, z kolejką linową (można zobaczyć cały park z góry) i katapultą. Na Wielkanoc niespodzianki dla dzieci (wielkanocne zajączki chowają w labiryncie słodycze). W ostatnią sobotę września organizowana jest w nim Noc Duchów.
Godziny otwarcia: od 15 marca do 31 października codziennie od 9.00 do 18.00 (od listopada do połowy marca zależnie od pogody i po wcześniejszym ustaleniu).
Bliższe informacje: Labirynt w Kleinwelka, 02625 Bautzen, Kleinwelka, tel. (0049) 3593520575
Kleinwelka – park dinozaurów
Wymarzone miejsce na spędzenie czasu z dziećmi.
Park dinozaurów z ponad 200 wykonanymi z plastiku rekonstrukcjami dinozaurów żyjących na świecie w różnych epokach
Godziny otwarcia: od początku kwietnia do końca października: od kwietnia do czerwca oraz we wrześniu i październiku: od godz. 09:00 do godz. 18:00; w lipcu i sierpniu: od godz. 09:00 do godz. 19:00
Bliższe informacje: Saurierpark, Am Saurierpark 1, 02625 Bautzen, Kleinwelka, tel. (0049) 359353036
Kaltwasser – park rozrywki
Park rozrywki dla dzieci w wieku do lat 12 lat, oferuje gry i zabawy na ok. 6.000 m2. W każdy weekend dodatkowe atrakcje.
Godziny otwarcia: od Wielkanocy do 31 października codziennie od godz. 10.00 do godz. 18.00 (bezpłatne miejsca parkingowe dla autobusów i samochodów osobowych).
W sezonie zimowym Dziecięcy Park Zabaw w Rosenhof jest otwarty tylko w okresie ferii i po uprzednim zgłoszeniu.
Bliższe informacje: Kinderspielpark KaltwasserInh Peter Kuhnt, Am Kulturhaus 6, 02829 Neißeaue, Kaltwasser, tel./fax: (0049) 3582561457
Międzynarodowa Wystawa Budownictwa (IBA) – Dla Miłośników Zabytków Techniki
Rewitalizacja krajobrazu tej zdegradowanej części Łużyc realizowana jest na terenach kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Obejmuje 25 projektów cząstkowych skupionych w ośmiu obszarach, nazywanych wyspami krajobrazowymi. Projekty stawiają sobie za cel realizację innowacyjnych rozwiązań. Patronem projektu jest książę Pückler, uważany za prekursora kształtowania krajobrazu.
Centrum informacyjne dla turystów znajduje się w Großräschen.
Bliższe informacje: IBA Fürst-Pückler-Land, Seestraße 84-86, 01983 Großräschen, tel. (0049) 357533700 lub (0049) 357532610
Niesky – miasto
Historyczne miasto Niesky, położone jest na Górnych Łużycach. Założone zostało w 1742 roku – zostało na planie krzyża – przez grupę Braci Morawskich. Ze względu na swój układ oraz zachowaną historyczną architekturą uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Niemiec.
Bliższe informacje: Touristinformation Niesky, Zinzendorfplatz 8, tel. (0049) 358825580, www.niesky.de
Schleife – Centrum Kultury Łużyckiej
Bliższe informacje: Sorbisches Kulturzentrum, Friedensstraße 65, 02959 Schleife, tel. (0049) 3577377230
Wieś – muzeum Erlichthof Rietschen
Ekspozycja tradycyjnej zabudowy XIX-wiecznych Łużyc. Ostoja dla obiektów przeniesionych tutaj z terenów, na które wkroczyła eksploatacja węgla brunatnego.
Bliższe informacje: Erlichthof Rietschen, Am Erlichthof 15, 02956 Rietschen, tel. (0049) 3577240235
Park Głazów Narzutowych w Nochten
Park założony na terenach po eksploatacji węgla brunatnego. Jego atrakcją jest około 5000 głazów narzutowych, ułożonych w dekoracyjne układy przeplecione powierzchniami roślin i strumieniami.
Bliższe informacje: Łużycki Park Głazów Narzutowych w Nochten, tel. (0049) 3577474711
Muzeum Rzemiosła w Sagar
W muzeum można obejrzeć zabytki techniki oraz ekspozycję niszowych zawodów rzemieślniczych. Atrakcją są m.in. tartak, piec do wytapiania i warsztat kołodziejski.
Wystawa jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych i wyposażona w trasy zwiedzania dla niewidomych.
Bliższe informacje: Muzeum Sagar, Skerbersdorfer Straße 68, 02957 Krauschwitz, tel. (0049) 3577160896
Muzeum Szkła w Weisswasser
Interesująca ekspozycja, związana z produkcją szkła i wyrobami szklanymi.
Godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek: 8:00-15:00; środa, sobota, niedziela: 8:00-17:00; piątek – nieczynne
Bliższe informacje: Glasmuseum Weißwasser e.V., Forster Straße 12, 02943 Weißwasser, tel. (0049) 3576204000
Park Rododendronów w Kromlau
Park krajobrazowy w Kromlau, powstał w poł. XIX wieku z inicjatywy właściciela majątku Friedricha Hermanna Rötschke. Największą atrakcją parku jest kolekcja rododendronów (różaneczników) oraz budowle parkowe w tym Diabelski Most wzniesione z czeskiego bazaltu.
Corocznie w Zielone Świątki, w Kromlau organizowany jest festyn, nazywany Świętem Parku i Kwiatów.
Bliższe informacje: Biuro Turystyczne w Kromlau, Halbendorfer Str. 6-7, 02953 Kromlau, tel. (0049) 3576222828
Ogród Różany w Forst
Założony w XIX wieku, pierwotnie jako park miejski. Ogród jest dobrze utrzymany i posiada bogatą kolekcję róż.
Czynne: od maja do października w godzinach 8-20, od listopada do kwietnia w godzinach 9-17
Bliższe informacje: Ostdeutscher Rosengarten Forst (Lausitz), Leiter Rosengarten, Wehrinselstraße 43 03149 Forst (Lausitz), tel. (0049) 35627548
Muzeum i Park w Branitz
Położone są na przedmieściach miasta Cottbus, w odległości ok. 43 km od Bad Muskau. To druga rezydencja księcia Pücklera, w której zamieszkał po sprzedaży Muskau. Tu spędził również ostatnie lata życia i zmarł w 1871 roku. Pałac – obecnie muzeum, otacza park założony przez księcia. I choć powierzchniowo nieporównywalnie mniejszy (100 ha) niż Park Mużakowski, jest to nie mniej interesująca kompozycja krajobrazowa. Najsłynniejszym elementem parku są dwie piramidy ziemne. W jednej z nich spoczywają szczątki księcia.
Godziny otwarcia: od 1 stycznia do 31 marca, od wtorku do niedzieli w godzinach 11-17
od 1 kwietnia do 31 października, codziennie w godzinach 10-18
od 1 listopada do 31 grudnia od wtorku do niedzieli w godzinach 11-17
Bliższe informacje: Stiftung Fürst-Pückler-Museum, Kastanienallee 11, 03042 Cottbus, tel. (0049) 3557515221
Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa” i Geopark Łuk Mużakowa
Jest wyjątkowym miejscem dla geologów i przyrodników. Zróżnicowane ukształtowanie terenu i zmienna litologia wynikają z położenia w obrębie tzw. Łuku Mużakowa – najpiękniej ukształtowanej moreny czołowej na świecie (prawie w pełni zachowanej), jedynej widocznej gołym okiem z kosmosu. Ma ona kształt olbrzymiej podkowy, długość 40 km i szerokość od 3 do 5 km. Jej krańce opierają się o polskie Tuplice i niemieckie Klein-Kölzig. Środek łuku przecięty jest korytem Nysy Łużyckiej. Ponad stumetrowe różnice wysokości ukształtowały malownicze wąwozy, wzgórza, doliny, tarasy i przełomy rzek Nysy Łużyckiej, Skrody, Lanki i Chwaliszówki.
Łuk Mużakowa to pierwszy obszar w Polsce, który w 2003 roku otrzymał certyfikat Ministerstwa Środowiska nadający mu rangę pierwszego Krajowego Geoparku .
Wyjątkową atrakcją jest, znajdujące się w południowej części Łęknicy, pojezierze antropogeniczne z 110 różnokolorowymi zbiornikami wodnymi powstałymi w procesie wydobywania m.in. węgla brunatnego.Wyróżnikiem tego obszaru są wysokie walory przyrody nieożywionej, pozostałości techniczne po kopalni węgla brunatnego „Babina”, lekcje geografii fizycznej w terenie, fantastyczne formy erozyjne, kolorowe jeziorka, zażelazione bulgoczące źródełka. Więcej na stronie: http://www.geosciezkababina.pl
Na terenie Parku Krajobrazowego i Geoparku interesujący jest również Rezerwat leśny „Nad Młyńską Strugą” – zajmujący powierzchnię 6,22 ha, położony nad rzeką Skródą, nazywaną też Młyńską Strugą – niezwykle malowniczy, zalesiony teren z rzeką, która płynie głębokim wąwozem, tworząc wspaniałe krajobrazy. Uwagę zwraca intensywne pomarańczowo-czerwone zabarwienie wód rzeczki. W okolicy można natrafić na ślady ciężkich walk z okresu forsowania Nysy przez żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.
W Parku znajdują się także trzy użytki ekologiczne: „Bagna nad Nysą”, „Leśne Bagno” oraz „Dolina”, a także 20 pomników przyrody, głównie wiekowych drzew i głazów.
Bliższe informacje:
Park Krajobrazowy „Łuk Mużakowa”,
Miejscowość: Kłopot
Tel./Fax.: 068-391-29-35
e-mail: lukmuzakowa@zpkwl.gorzow.pl
www.zpkwl.gorzow.pl
Stowarzyszenie Geopark „Łuk Mużakowa”,
Wojska Polskiego 2,
68-208 Łęknica
tel./fax (0048) 68 375 34 75 lub (0048) 530 365 800
info@lukmuzakowa.com.pl
www.geosciezkababina.pl
Po terenie Geoparku Łuk Mużakowa i Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” oprowadzają przewodnicy. Więcej informacji: www.lukmuzakowa.com.pl
Iłowa – ogród japoński
Warto zobaczyć zespół pałacowy w Iłowej. Renesansowy pałac, wzniesiony w 1626 r., rozbudowany później o barokowe skrzydło wraz z otaczającym go parkiem, zmodernizowano w pocz. XX wieku. W parku zachowały się elementy nawiązujące do japońskiej sztuki ogrodowej, m.in. interesująca architektura parkowa – księżycowe bramy.
Bliższe informacje: Urząd Miejski, ul. Żeromskiego 27, 68-120 Iłowa, tel. (068) 368 14 16
Trzebiel
Dzisiejsza wieś, dawniej znaczący ośrodek handlu, przemysłu szklarskiego i ceramicznego. Znaleźć tu można pozostałości murów z fortyfikacjami, zameczek z XIV w., ruinę pałacu Promnitzów z XVII w. Oryginalnym obiektem jest Wzgórze Wisielców z szubienicą z XIV wieku, zbudowaną z głazów, kamienia polnego i cegły. Z Trzebiela pochodził lekarz królewski Jagiellonów, Jan Benedykt Solfa (1483-1564). Mieszkał tutaj Wolfgang Caspar Printz, kompozytor muzyki barokowej.
Bliższe informacje: Urząd Gminy, ul. Żarska 41, 68-212 Trzebiel, tel. (068) 375 68 22
Przewóz
Wieś nad Nysą Łużycką (obecnie przejście graniczne na południe od Łęknicy), dawna stolica samodzielnego księstwa. Znajdują się tu pozostałości warowni książąt śląskich – wieża zamkowa, zwana też „wieżą głodową”, miejsce głodowej śmierci księcia żagańskiego, Baltazara I, który z woli swego brata, Jana II, dokończył tam żywota w 1472 roku. Mieszkał tu również i pracował Johann Gottlob Worbs, jeden z najwybitniejszych historyków Śląska i Łużyc.
Bliższe informacje: Urząd Gminy Przewóz, Pl. Partyzantów 1, 68-132 Przewóz, tel. (068) 362 32 87
Brody
Niegdyś miasto prywatne Bibersteinów, Promnitzów, Watzdorfów, a od połowy XVIII wieku Brühlów. Na zlecenie hrabiego Heinricha von Brühla, ministra Augusta III, wybitny architekt doby saskiej Johann Kristoph Knőffel przebudował wcześniejszą rezydencję, tworząc wraz z miastem spójny urbanistyczny kompleks. Przebudowa ta uczyniła z Brodów jedną z najwspanialszych rezydencji barokowych w Europie. Pierwotny barokowy ogród został przekształcony w II połowie XIX wieku w park krajobrazowy. Pomimo zniszczeń kompleks ten jest nadal jednym z najbardziej interesujących zespołów zabytkowych w regionie.
Bliższe informacje: Brody, ul. Rynek 2, tel. (068) 371 21 55, fax: (068) 371 22 05
Lubsko
Miasto nad Lubszą, prawym dopływem Nysy Łużyckiej. Do początków XIX stulecia znajdowało się rękach prywatnych, a jego właścicielami byli Packowie, Bibersteinowie, Kotwicze, Beerfelddowie. Ośrodek sukiennictwa i przemysłu ceramicznego. Zachowały się liczne zabytki, m.in. fara gotycka, mury obronne z fortalicjami, renesansowy ratusz. Z Lubska pochodzi Jan Rak, wybitny serbo-łużycki poeta i uczony doby renesansu; tutaj urodził się Joachim Möller, pastor, historyk, autor kroniki miasta Lubska; młodość swoją w mieście spędził późniejszy noblista Gerhard Domagk.
Bliższe informacje: Urząd Miasta, Wydział Inwestycji i Promocji, pl. Wolności 1, 68-300 Lubsko, tel. (068) 4576245
Żagań
Miasto powiatowe nad Bobrem i Czerną, dawniej stolica księstwa żagańskiego. Założone w II poł. XII wieku przez księcia Bolesława IV Kędzierzawego jako gród i strażnica przy przeprawie przez Bóbr. Lokowane ok. połowy XIII wieku. Po Piastach Śląskich należało do książąt saskich: Ernesta i Albrechta, później dowódcy wojsk austriackich, Albrechta von Wallensteina, a następnie księcia kurlandzkiego Piotra Birona. Od 1842 roku księstwo przeszło na własność Doroty de Talleyrand-Perigord, której dwór stał się wówczas jednym z bardziej znanych w Europie.
Najważniejszym zabytkiem jest zespół rezydencjonalny, dawna siedziba książąt żagańskich z XVII-wiecznym pałacem w typie rezydencji obronnej, łącząca cechy baroku francuskiego i włoskiego. Pałac otacza park, obecnie miejski. W mieście znajdują się ponadto: trzy kościoły znaczące pod względem historycznym i artystycznym, m.in. kościół p.w. Nawiedzenia NMP z Kaplicą Bożego Grobu, jedną z dwóch w Europie wiernych kopii Kaplicy Grobu Chrystusowego w Jerozolimie, zespół poaugustiański z klasztorem, spichlerzem klasztornym i konwiktem,dawne kolegium jezuickie, mury miejskie, kamienice, wieża ratuszowa, zabytkowe budynki publiczne.
Bliższe informacje: Informacja Turystyczna, ul. Jana Pawła II 15, 68-100 Żagań, tel. (068) 477 10 90
Żary
Miasto powiatowe, lokowane na prawie magdeburskim około 1260 roku przez Albrechta Dewina, rycerza na żarskim zamku. Rozwijało się pod rządami czterech rodów: Bibersteinów, Dewinów, Packów i Promnitzów. Było historycznym ośrodkiem sukienników i płócienników, a od połowy XIX wieku silnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym i administracyjnym Wschodnich Łużyc. Zachowały się tu liczne świadectwa rozwoju urbanistycznego: gotycko-renesansowy zamek Dewinów-Bibersteinów, barokowa rezydencja Promnitzów, będąca w XVIII wieku znaczącym ośrodkiem kultury dworskiej, ponadto mury obronne, ratusz, kamieniczki i kościoły.
Na obrzeżach miasta znajduje się obszar chronionego krajobrazu „Zielony Las” – położony na terenie Wzniesień Żarskich, z najwyższym punktem 227 m n.p.m. Poza walorami przyrodniczymi atrakcją Zielonego Lasu są trzy wieże.
Bliższe informacje: Informacja Turystyczna, Salon Wystaw Artystycznych, ul. Chrobrego lub PTTK, Pl. Kardynała Wyszyńskiego 11, tel. (068) 479 14 04