W 2024 roku Park Mużakowski świętuje wyjątkowy jubileusz 20-lecia wpisania na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji 22 i 23 czerwca mieszkańcy pobliskich miejscowości i turyści zebrali się w Parku, aby wspólnie obchodzić jego Święto.

Święto Parku Mużakowskiego to wydarzenie cykliczne, organizowane od 1995 roku. Jest to wyjątkowy czas spotkań lokalnej społeczności, przybliżenia historii miejsca, jego wyjątkowych walorów krajobrazowych, jak i wspólnego dziedzictwa polsko-niemieckiego.

Tegoroczne obchody Święta Parku były szczególnie wyjątkowe, ponieważ 20 lat temu, 2 lipca, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował o wpisaniu Parku Mużakowskiego/Muskauer Park na Listę Światowego Dziedzictwa. Z tej okazji 22 i 23 czerwca odbyło się wiele różnych atrakcji.

Każdego dnia gościom wyjątkowe spotkania z naturą oferowali Przewodnicy Mużakowscy, którzy podczas oprowadzań i wycieczek rowerowych opowiedzieli o dziejach Parku i postaciach, które go kształtowały.

Specjalnie na Święto Parku Mużakowskiego, na Łące Rotha przygotowano strefy piknikowe, gdzie można było chwilę odetchnąć, zjeść coś, zakupić rękodzieło i wyruszyć w dalszą przygodę! W ramach strefy piknikowej zorganizowane zostały także warsztaty z plecenia wianków. Natomiast tuż obok, na Moście Podwójnym, 22 czerwca odbyły się 3 kameralne koncerty w wykonaniu harfistki Anny Blum i wiolonczelistki Alicji Różyckiej z Filharmonii Zielonogórskiej. Podczas koncertu goście usłyszeli m.in. ogniste tanga: „El Coclo” i „Pour una cabeza”, wzruszające „Oblivion” Astora Piazzolli, kontemplacyjne Prelude z Suity antycznej Johna Ruttera, porywającą Habanerę z Carmen czy fragmenty „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego.  Artystki przeniosły gości także w świat muzyki z bajek, takich jak:  „Piękna i bestia”, „Król lew” czy Kraina Lodu”. Pierwszy dzień Święta zakończyliśmy puszczaniem wcześniej wykonanych wianków na rzekę.

23 czerwca Park Mużakowski odwiedziło Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego, które oferowało gościom m.in. lody rzemieślnicze czy produkty i warsztaty pszczelarskie.

W trakcie obydwu dni, na najmłodszych uczestników czekali animatorzy, którzy zadbali, aby nie było czasu na nudę. W strefie zabaw przygotowane były wielkoformatowe klocki, przeciągnie liny, zawody, malowanie twarzy i wiele innych.

Święto Parku Mużakowskiego zakończył spektakularny koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Zielonogórskiej, pod batutą Rafała Kłoczko. Zaprezentowano utwory takich artystów, jak: Hans Zimmer, Giuseppe Verdi, Georges Bizet, Maurice Ravel czy Edward Elgar. Koncertowi towarzyszył teatr ognia.

Zachęcamy do śledzenia naszego Facebooka i Instagrama, aby być na bieżąco z nowymi wydarzeniami w Parku Mużakowskim.

Organizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Fundacja „Park Księcia Pücklera Bad Muskau”.

Projekt finansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG Polska-Saskonia 2021-2027 i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”/ Muskauer Park – Steigerung der touristischen Attraktivität und Barrierefreiheit des UNESCO-Weltkulturerbes, finansowanego z Programu Współpracy INTERREG 2021-2027.

Udostępnij: