Wraz z Fundacją „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” rozpoczynamy realizację wspólnego projektu pt. „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”/ Muskauer Park – Steigerung der touristischen Attraktivität und Barrierefreiheit des UNESCO-Weltkulturerbes, finansowanego z Programu Współpracy INTERREG 2021-2027. 

W ciągu najbliższych miesięcy, aż do końca 2025 roku, zrealizujemy dla Was bogaty program wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, m.in. spacery, warsztaty, spotkania i koncerty. Wiemy, że Park, szczególnie dla tych odwiedzających go po raz pierwszy, może być ogromnym wyzwaniem pod względem odnalezienia się w terenie. Dlatego powstanie nowa, czytelna mapa dla łatwiejszego i przyjemniejszego zwiedzania rezydencji. Aby przybliżyć Wam najważniejszą dla powstania Parku postać – Hermanna von Pückler-Muskau – wydamy nie tylko jego kanoniczną książkę „Szkice o ogrodnictwie”, ale również tekę z reprodukcjami rycin autorstwa Johanna Wilhelma Schirmera. Dzięki niej łatwo będziecie mogli wyobrazić sobie, jak wyglądałby Park, gdyby Hermann zrealizował swoje wszystkie, nawet najbardziej szalone pomysły. Pozostałą wiedzę będziecie mogli czerpać z nowej strony internetowej Parku, w postaci Wirtualnej Bazy Wiedzy i powiązanej z nią ścieżka QR, z punktami obejmującymi najważniejsze i najpiękniejsze miejsca.  

Jednym z najważniejszych dla nas projektów, które powstaną dzięki pozyskanemu finansowaniu, będzie rekonstrukcja zniszczonej w czasie II wojny światowej Bramy Kobleńskiej, która znajdowała się nieopodal Domu Angielskiego. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok na drodze do jednego z naszych największych wyzwań czyli stworzenia programu rewitalizacji pozostałych historycznych i niezachowanych budynków po polskiej stronie (trzymajcie za nas kciuki!). 

Na terenie Parku pojawi się też nowa infrastruktura, w postaci tablic informacyjnych, ławek i koszy na śmieci. Dzięki wprowadzeniu inteligentnych systemów IT będziemy mogli monitorować nie tylko bezpieczeństwo w Parku, ale również siłę wiatru, tak aby móc Was na bieżąco informować o potencjalnym zagrożeniu. Dowiemy się też wreszcie ilu z Was nas odwiedza, tak abyśmy mogli jeszcze lepiej dostosować naszą ofertę do Waszych potrzeb. 

Z myślą o osobach o specjalnych potrzebach zakupimy specjalny meleks, dzięki któremu poprawimy się w zakresie dostępności odległych miejsc w Parku. Kolejne dwa są przewidziane dla naszych Ogrodników, aby jeszcze lepiej dbać o naszą florę i faunę.   

O wszystkich działaniach będziemy informować Was na bieżąco również na social mediach Parku Mużakowskiego – Facebooku: https://www.facebook.com/parkmuzakowski.nid/ i Instagramie: https://www.instagram.com/park_muzakowski/ 

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027, w wysokości 916 589,09 € oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wysokości 969 019, 28 PLN.   

Udostępnij: