Przygotowaliśmy dla Was propozycje na niezapomniane wakacje! W lipcu i sierpniu odbędą się specjalne oprowadzania i wycieczki rowerowe po Parku Mużakowskim. Dzięki Przewodnikom odkryjecie fascynujące opowieści o samym Parku, postaciach z nim związanych, w tym Hermannie von Pückler-Muskau i jego wizji idealnego mikroświata. Każdy krok to nowa niespodzianka i szansa na poznanie niezwykłej przeszłości tego miejsca.

Park Mużakowski to miejsce pełne historii i tajemnic, a zwiedzając jego malownicze ścieżki, można podziwiać harmonijne połączenie natury i architektury.

Program:

Codziennie 20-21 lipca, zbiórka przy Punkcie Informacyjnym, ul. Hutnicza 19

 • 10:00 – „Rowerem po Parku Mużakowskim” – PL i DE
  Park Mużakowski jest jednym z najbardziej rozległych założeń parkowych w Europie, obejmującym łącznie ponad 700 ha po obu stronach Nysy Łużyckiej. Założony w XIX wieku, skrywa w sobie wiele magicznych i tajemniczych miejsc, często dość odległych od siebie. Idealnym sposobem na zwiedzanie są rowery, umożliwiające dotarcie nawet do najdalszych zakątków Parku. Każdego dnia nasza trasa będzie inna i znajdą się na niej m.in.  Nowy Zamek, Dęby Odyna i Thora, Szkółki, Park Górski, Most Angielski czy Aleja Kasztanowa.
  Orientacyjny czas zwiedzania: 3 godziny; rowery we własnym zakresie; istnieje możliwość wypożyczenia roweru m.in. w Miejskim Ośrodku Kultury; ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń; rejestracja pod adresem e-mail: leknica@nid.pl 
 • 10:00 i 13:00 “Poznaj Park Mużakowski” - spacery z przewodnikiem (zwiedzanie w językach: polskim, godz. 10.00 i 13.00; niemieckim i angielskim, godz. 13.00)
  Spacerując z naszymi przewodnikami będziecie mieć czas rozejrzeć się i nacieszyć oczy pięknymi pejzażami. Koncepcja sformułowana jeszcze w XIX wieku, przez samego Księcia Hermanna von Pückler-Muskau zakładała, że Park jest jak galeria obrazów. “Wystarczy jeden krok w głąb lasu i, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pałac i ogrody znikają, by ustąpić miejsca niczym niezmąconej samotności i wzniosłej dzikości natury, póki jakiś zakręt ścieżki nie otworzy niespodziewanie widoku na dzieło sztuki przebłyskujące pośród mrocznych sosen”.  Spacer będzie nie tylko okazją do poznania dziejów Parku, ale również spotkaniem z niezwykłymi postaciami, które go kształtowały. Będzie również wyjątkowym spotkaniem z naturą.
  Orientacyjny czas zwiedzania: 3 godziny.

  Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.  

To nie wszystko! Więcej informacji o sierpniowych wydarzeniach wkrótce.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Park Mużakowski – zwiększenie atrakcyjności turystycznej i dostępności obiektu światowego dziedzictwa UNESCO”, finansowanego z Programu Współpracy INTERREG Polska – Saknosnia 2021-2027.

Udostępnij: