W sobotę, 30 września zapraszamy do historycznej szkółki w polskiej części Parku Mużakowskiego, gdzie, już po raz czwarty, odbędzie się kiermasz roślin i owoców pn. „Jabłoniowy zawrót głowy”.

Tegoroczna edycja imprezy jest elementem projektu pn. Park Mużakowski – ochrona, rozwój i promocja europejskiego dziedzictwa kultury” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020, realizowanego wspólnie z zarządcą niemieckiej części parku, Stiftung „Fürst-Pückler-Park Bad Muskau”.

 

 

 

 

Po stronie polskiej zakłada on wykonanie szeregu zadań o charakterze badawczym i inwestycyjnym, odnoszących się do dwóch komponentów wschodniej części Parku Mużakowskiego – historycznej szkółki i usytuowanego w pobliżu Wiaduktu.  Zaproponowany program imprezy ma na celu popularyzację ich wartości zabytkowych, ale też upowszechnienie informacji o działaniach podjętych w celu właściwego utrzymania i udostępnienia terenu. Dlatego w ramach imprezy odbędzie się Dzień Otwarty Projektu, w czasie którego specjaliści wprowadzą zainteresowanych w problematykę realizowanych i planowanych prac.

W godzinach 11-18 swoją ofertę zaprezentują firmy ogrodnicze, szkółkarze i sadownicy z regionu. Na uwagę zasługuje przygotowana przez nich oferta sprzedaży sadzonek starych odmian drzew owocowych. Kupić będzie można również rośliny ozdobne do ogrodu. Zainteresowani poradami ogrodniczymi będą mogli zwrócić się z pytaniami do specjalistów, a ciekawi starych odmian drzew owocowych rosnących w miejscowym sadzie na pewno ucieszą się ze spaceru z ogrodnikiem.

Przygotowano również bogatą ofertę sprzedaży produktów roślinnych, domowych przetworów, miodów, a także wyrobów rękodzieła. Dorośli i dzieci będą mogli wziąć udział w atrakcyjnych warsztatach. Szukających odpoczynku w jesiennym słońcu zadowoli na pewno nastrojowa muzyka i atmosfera pikniku. Nie zabraknie też atrakcji kulinarnych, w tym potraw z jabłek.

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej imprezie będzie zabawa kreatywna pt. „Zbuduj z nami Wiadukt z klocków”. Jej uczestnicy będą budować z klocków model Wiaduktu z Parku Mużakowskiego.

Na imprezę w szkółce będzie można dojechać bryczką kursującą co godzinę na trasie od Mostu Podwójnego do Wiaduktu.

Zapraszamy serdecznie!

Program

11.00  Rozpoczęcie kiermaszu, sprzedaż drzew, krzewów, bylin, wyrobów rękodzieła, porady szkółkarskie, zabawy i warsztaty dla dzieci

14.30 Spacer po ścieżce pomologicznej

13.00 Rozpoczęcie Dnia Otwartego Projektu

13.00 -16.00 zabawa dla dzieci „Zbuduj z nami Wiadukt z klocków!”

13.00 i 16.00 spacery tematyczne:

Temat 1: badania archeologiczne w szkółce

Temat 2: Wiadukt – historia, stan zachowania i znaczenie

Zakończenie imprezy ok. 18.00

Pliki do pobrania

Udostępnij: