Zasługi Pücklera dla powstania i rozwoju Parku Mużakowskiego są bezdyskusyjne. Dzięki jego pisarskiej fantazji stały się one również szeroko znane i zyskały międzynarodową renomę. Chociaż kolejni właściciel majątku, mimo ich zaangażowania i dokonań oraz kontynuacji dzieła twórcy Parku Mużakowskiego popadli niemal w zapomnienie, to oczywistym jest, że Muskau to nie tylko Pückler.
O znaczeniu i dorobku rodziny von Arnim, właścicieli dóbr w latach trzech pokoleń rodziny von Arnim: w latach 1883-1945, opowiada otwarta właśnie wystawa w Nowym Zamku.
Podążanie śladami byłych właścicieli parku ułatwia mapa stworzona na potrzeby wystawy. Oznaczono na niej miejsca, do których powstania, przekształcenia lub ukończenia pprzyczyniły się kolejne pokolenia rodziny von Arnim. Miejsca te, oznaczone w terenie – w obu częściach parku – trójkątnymi tablicami, łatwo odnaleźć.

Mapa w języku polskim dostępna jest w Biurze Informacyjnym Stowarzyszenia Geopark Łuk Mużakowa przy wejściu do parku od strony polskiej. Można ją również pobrać ze strony poniżej. W Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Zamku dostępny jest plan w języku niemieckim.

Wystawa stworzona została przez Fundację „Fürst-Pückler-Park Bad Muskau” i znajduje się na drugim piętrze Nowego Zamku po stronie zachodniej Parku Mużakowskiego.
Wystawę można oglądać codziennie od 10 czerwca do 9 września, w godzinach 10:00–18:00.

Pliki do pobrania

Udostępnij: