Już 7-8 i 14-15 września 2019 r. odbywa się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa! Pod hasłem „Polski splot” w całym kraju odbędzie się szereg otwartych i bezpłatnych wydarzeń, które przeniosą nas do świata dawnych historii, tradycji i zwyczajów, ukazując wielokulturowe dziedzictwo, z którego utkany jest nasz kraj.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa powstała w 1985 r., a jej inspiracją była francuska inicjatywa Dni Otwartych Zabytków, w ramach której publiczność mogła odwiedzić wiele interesujących miejsc zabytkowych zwykle zamkniętych dla zwiedzających m.in. prywatne domy, gabinety ministrów, siedziby urzędów miejskich, dawne fabryki. Przedsięwzięcie spotkało się z powszechną aprobatą, a Rada Europy postanowiła rozpropagować je wśród innych państw europejskich. Obecnie w EDD uczestniczy ponad 50 krajów!

W Polsce w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne i  edukacyjne m.in. wykłady, spotkania z podróżnikami i regionalistami, warsztaty, kulinaria, zwiedzania, spacery, koncerty, pokazy, animacje dla dzieci. W bieżącym roku na uczestników czeka program zawierający blisko 700 ciekawych propozycji, dostosowanych do wszelakich grup wiekowych, jak i do różnorodnych zainteresowań mieszkańców i turystów.

Wśród pokaźnej liczby niezwykle interesujących wydarzeń nie mogło zabraknąć zwiedzania zabytkowego Zespołu Stacji Filtrów Williama Lindleya w Warszawie, unikatu w skali Europy ze względu na doskonały stan zachowania i użytkowanie zgodne z pierwotnym przeznaczeniem. W województwie śląskim czeka na nas w bacówce wystawa obróbki wełny i tradycji wypasu owiec, której nieodzowne elementy stanowić będą wszelkiego rodzaju czerpaki, kotły, formy drewniane na sery i wiele innych naczyń oraz sprzętów pasterskich. W Łodzi podczas warsztatów będziemy mogli zgłębić tajemnice łowickiego haftu koralikowego, w Krakowie natomiast nauczyć się tradycyjnej koronki klockowej. Dla wieczornych spacerowiczów Teatr Polski w Bielsko-Białej przygotował nocne oprowadzanie po na co dzień niedostępnych zakamarkach zabytkowego budynku. Na najmłodszych czekają wyjątkowe atrakcje, w tym gra terenowa Splot wieków – historia prawdziwa w Siedlęcinie, podczas której uczestnicy odkryją bogactwo niematerialnego dziedzictwa oplatającego ponad 700-letnią zabytkową wieżę oraz łączące ją tradycje i historie dawnych i współczesnych mieszkańców Doliny Bobru. Szczegółowy kalendarz tych i wielu innych wydarzeń dostępny jest na stronie www.edd.nid.pl.

Tradycją jest, że kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa jest uroczyście i  publicznie otwierana. W tym roku oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę 7 września we Wschowie. Inauguracji towarzyszyć będzie szereg niezwykle ciekawych wydarzeń, wśród których nie mogło zabraknąć wszelkiego rodzaju warsztatów np. tkackich, graficznych, ceramicznych, a nawet kukiełkowych. Warto również wybrać się na jedną z proponowanych przez miasto wystaw, w tym „Reminiscencje – Oko obiektywu na tropie interesujących detali architektonicznych Wschowy i okolic” oraz polsko-niemiecki projekt „Młode spojrzenie na stare – pałace i dwory w Polsce i Niemczech. Uczniowskie fotografie”. Dla spragnionych historii słuchaczy zostały przygotowane liczne wykłady, przedstawienia oraz koncerty. Wśród przygotowanych imprez nie zabrakło oferty dla najmłodszych. Na dzieci czekają takie atrakcje, jak gra miejska „Wschowskie opowieści” czy zabawy z robotem „Pokażemy Photonowi Wschowę”.

Ogólnopolska inauguracja 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa we Wschowie została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Hasło tegorocznej edycji „Polski splot” kryje ze sobą wiele znaczeń. Nawiązuje do wydarzeń związanych z kształtowaniem się granic Polski po 1918 roku oraz procesu odbudowy kraju po latach zaborów. Natomiast czytany wprost jest doskonałą okazją do przybliżenia historii mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich, ale również zabytkowych obiektów związanych z przemysłem włókienniczym.

Program tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce zapewnia dawkę niesamowitych emocji i dobrej zabawy związanej z odkrywaniem dziedzictwa!

Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Spot reklamowy EDD.

W Parku Mużakowskim, w dniu 14 września odbędzie się polsko-niemiecka gra terenowa. Więcej informacji na stronie EDD.

Udostępnij: