Minęło już 200 lat od momentu, kiedy twórca Parku Mużakowskiego, książę Hermann von Pückler-Muskau przystąpił do realizacji planów przebudowy swojej starej  siedziby i upiększenia otaczającej ją okolicy. W ten sposób powstał jeden z najbardziej znanych historycznych parków krajobrazowych, dziś polsko-niemiecki Park Mużakowski / Muskauer Park, uznany za dobro Światowego Dziedzictwa.

Świętując to wydarzenie przez cały 2015 rok zarządcy parku, Narodowy Instytut Dziedzictwa i Stiftung „Fürst-Pückler-Park Bad Muskau” zapraszają do Parku Mużakowskiego na liczne imprezy. Jedną z najważniejszych jest Święto Parku, które w tym roku w odmienionej formule odbędzie się 30 maja i zapewni wszystkim wyjątkowe atrakcje. W kilku miejscach parku, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej  będzie można porozmawiać z osobami szczególnie związanymi z parkiem. Oczekują one na zainteresowanych rozmową przy stolikach pod parasolami. Podczas spacerów nad Nysą cofniemy się w czasie oglądając żywe obrazy, przedstawiające sceny z życia włościan. O 11-tej rozpocznie się w szkółce „Piknik pod jabłoniami”, na którym na odwiedzających przygotowano animacje artystyczne, zabawy dla dzieci, prezentacje produktów regionalnych, prezentacje twórców, stoiska z pamiątkami, a także stoiska gastronomiczne. Na scenie zagrają zespoły amerykańskie oraz polska Kapela Koźlarska Kotkowiacy. Tu znajdować się będą także punkty informacyjne.

Na północnym krańcu polskiej części parku, w miejscu Domu Angielskiego, odbędzie się pierwsze polsko-niemieckie czytanie listów twórcy parku z wyprawy do Anglii. Imprezę uświetnią swoim udziałem wybitni polscy aktorzy: Anna Seniuk i Jan Nowicki. O godz. 17 zapraszamy tam na Five o’clock, w czasie którego częstujemy angielską herbatą. Wystąpi chór The Concordia University Kapelle z USA pod dyrekcją Charlesa  Browna.

Po stronie niemieckiej, od 14-tej działać będzie kawiarnia w oranżerii, w której wystąpi Waldemar Wolski (fortepian). Od 17-tej eksperci ocenią tam przyniesione pamiątki i starocie. Na koniec dnia, o 20-tej, na Łące Zamkowej odbędzie się plenerowy koncert muzyki klasycznej w wykonaniu  orkiestry EUROPERA pod dyrekcją Frédérica Tschumi.

Pliki do pobrania

Udostępnij: